Facebook причинява нарцисизъм! Писането на SMS-и ни прави неграмотни! Но най-забавното е, че за други технологии не се вдига аларма.
Къде е разликата? Защо заклеймяваме някои технологии и не обръщаме внимание на други?
Вземете например Square - приложение, не много познатo у нас, но разпространено в САЩ. С негова помощ обикновени хора могат да приемат плащания с кредитни карти. Това може да промени изцяло живота ни, работата на малките фирми, дори начина, по който приятелите си поделят сметката в бара, но по никакъв начин не е предизвикало осъдителна оценка у когото и да било.
Примери за панически реакции днес са коментатри и въпроси от типа: "Това е края на малките градове!" "Това е краят на сплотеното семейство!" и "Накъде отиват младите хора в днешно време?"
Женевиев Бел, директор на взаимодействията и изследователския опит в Intel, смята, че е разкрила тайната на загадката. Тя се е посветила на изучаването на това как обикновените хора включват новите технологии в живота си. Според нея, нововъведението трябва да удовлетворява три основни изисквания, за да предизвика паническа реакция:
Първо, тя трябва да се промени нашите представи за време.
След това трябва да се промени представите ни за обкръжаващия ни свят.
И най-важното, трябва да променя отношенията ни един към друг.
Поотделно всяка една от тези промени може да бъде смущаваща, но ако Ви се стоварят трите на куп, какво се получава според Вас? Паника!
Този цикъл е много стар. Всъщност, вероятно е започнал още преди почти 2500 години, когато писаното слово придобива популярност. Това паникьосва Сократ и той на всеослушание обявява, че писмеността ще унищожи човешката памет и изкуството на спора.
През следващите 100 и повече години иновации са непрекъснати и за почти всяка има панически реакции. Още един пример - телефонът, който внезапно позволява на хората да говорят на големи разстояния, почти по всяко време и с почти всеки. Той идва като предшественик на съвременните страхове, породени от социалните медии за убиването на комуникацията лице в лице.
Но технологиите, които не оказват влияние на трите неща накуп обикновено не се подлагат на критика. Факсът например. Той променя отношението ни към пространството и времето, естествено, но не и социалните взаимодействия. Може би това обяснява и реакцията към приложението Square днес.
Това не означава, че изпадането в паника покрай някои нови технологии винаги е грешно. Централизираните социалните мрежи наистина създават проблеми с неприкосновеността на личния живот; "киберхищничеството" се случва, макар и рядко.
По-големият проблем с провокаторите на паниката е това, че настояват, че технологиите в миналото са Златната ера на цивилизацията и научната мисъл, когато такова нещо не е имало. И най-забавното е, че много хора днес гледат с носталгия на технологии, които са били "демонизирани" в миналото, например телефонното обаждане.