Изследователите на Microsoft са разработили сензорна система, която се слага на сутиена и измерва сърдечната дейност и повишената температура на тялото в областта на гърдите, за да засече емоциите, които биха отключили състояние на преяждане.
Научният проект се базира на идеята, че хората не ядат само когато са гладни, но и поради редица емоционални и обичайни причии. Целта е била да се създаде система, която би могла да се намеси преди човек да се обърне към любимата храна, която дава емоционална сила.
Учени в Microsoft обединяват силите си с учени от University of Rochester и University of Southampton, за да разработят редица интервенции, които ще са една стъпка напред пред варианти, които само проследяват действията като FitBit и Nike Fuelband. В доклад, учените споменават, че другите системи, които са разработени също така включват проследяване на сърдечен ритъм, проследяване на това как човек дъвче храната и преглъща, както и augmented reality очила, които следят консумираната храна.
Екипът обаче е искал да има система от носими сензори, които измерват електродермалната активност, която е всъщност количеството пот, която се отделя по човешката кожа, както и електрокардиограмна информация. Споменатите измервания са нужни, защото са полезни за разгадаване на емоциите.
Говори се за приложение, което засича емоционалните навици на хранене на жената, има възможност да засича различните емоции чрез машинното обучение (Machine learning, направление в изкуствения интелект) и също така трябва да определя как да се намеси в нужна ситуация като в същото време не става твърде досадно за потребителя.
Тези три елемента са поотделно разгледани в различни научни проекти. Първият включва създаване на приложение, наречено EmoTree, което събира данни за емоционалните хранителни навици. Мобилното приложение позволява на потребители, всички които се самоопределят като „емоционални гладници“ да могат въведат своето настроение и прием на храна. Припомня им се всеки ден чрез текст, че трябва да въведат емоцията си на всеки час, поне 10 пъти на ден. Това позволява учените да изградят профил на емоционалните състояния през деня. Изследването открива, че има много различни емоционални състояния, които отключват желанието за ядене, но като цяло има по-малко случаи, когато потребителите се чувстват спокойни. В резултат на това, учените предлагат намеса в случаите, когато хората се чувстват стресирани и един вариант е да се прилагат упражнения с дишане.
Втората част на доклада се фокусира върху намирането на начин да се оцени колко полезни са предложените упражнения за дишане, справят ли се със стреса и емоционалното хранете. За тази цел се провеждат анкети и 87.5% от участниците казват, че са станали по-запознати с емоционалните си състояния, а 37.5% потвърждават, че хранителните им навици се променят. Доброволците са били поканени да предложат алтернативни интервенции и има идеи за разсейване със забавни неща, медитация, упражнения за ума и разговори с приятели.
Четири жени са тествали системата, докато са използвали EmoTree приложението, така че учените да могат да направят справка на данните. Те са носили системата и са докладвали емоциите си между 4 и 6 часа всеки ден. Системата успешно измерва приповдигнатите състояния и положителните/негативните емоции в 73% до 75% от случаите.
Въз основа на това авторите на изследването установяват, че създаването на носима система е възможно. Въпреки това продължават научните усилия за създаване на по-стабилна система, която издържа на всекидневните предизвикателства, има дълъг живот на батерията, предоставя комфорт и подхожда и за мъже, и за жени.
Следващата стъпка включва обработване на данните от сензора в реално време вместо обработване на log файлове, както и предсказване на емоциите и показване на навременна, персонализирана интервенция.
Екипът, включен в този научен проект също така тества използването на Affectiva Q3 гривни, които засичат настроението и съответно и мъже, и жени могат да участват в тестването.