Светът на Интернет е тук от години и всеки ден все повече и повече навлиза в живота ни. Нека поговорим сега обаче за Internet of Things, който включва много предмети, които имаме у дома и които „мигрираме“ онлайн. Предмети като умни телевизори, термостати, хладилници са само някои от „заподозрените“ в списъка на the Internet of Things.
Proofpoint наскоро публикува доклад, в който се споменава, че навярно този доклад е именно първата документирана атака срещу Internet of Things. Според доклада на компанията, над 750,000 имейла със зловреден код са били изпратени чрез 100 000 хакнати устройства Internet of Things. „Пострадалите“ устройства са рутери, уреди за дома, телевизори и хладилници.
Връзката с Интернет за такива предмети и други джаджи е нещо, което става все по-обичайно и нормално, тъй като повече технологични компании искат да завладеят пазара на умни джаджи. LG представи много уеб свързани устройства на CES. Те могат да „говорят“ с притежателите им чрез обща система за размяна на съобщения и съответно дават директен контрол на собственика, който съблюдава и консумацията им на енергия.
Докладът на Proofpoint отбелязва, че хакерите са започнали да атакуват обекти от Internet of Things и ги превръщат в „ботове“, които могат да разпращат имейли със зловреден код и да извършват и други дейности. Докладът твърди, че атаката на тези устройства е лесна за изпълнение, тъй като хакерите използват паролите по подразбиране, които правят устройствата уязвими. Докладът допълва, че Internet of Things няма начин да разпознае и да поправи вредите от зловреден код и компютърни вируси в момента, когато те вече са засегнали умните джаджи.