3D принтирането ще се е използва за отпечатване на различни обекти – храна, предмети и др. Една от последните му употреби обаче излиза извън границите на очакваното. Учените съобщиха, че те успешно са отпечатали клетки от око, а това е добра новина, защото в бъдеще може да се намери лек за слепотата. Изследването по проекта е дело на учени от Университета в Кеймбридж, а резултатите са публикувани в журнала Biofabrication.
Клетките от око са на възрастен плъх и са били отпечатани с помощта на мастиленоструен принтер с идеята, че тези живи клетки в един момент могат да станат заместител на увредените клетки от окото на човек. Не е сигурно, че технологията може да се превърне в лек срещу слепотата, но всичко показва, че съществува такава възможност и делото на учените е голям принос към развитието на тъканните присадки.
Дегенерацията на макулата и глаукомата са двата основни проблема с окото, които могат вероятно да бъдат разрешени с помощта на новата технологията. Първоначално учените са смятали, че отпечатването с висока скорост може да доведе до увреждане на слоевете на клетките, но тестовете показват, че няма такава опасност. Вероятно е изненадващо, че клетките могат да се произведат с at 30MPH на час без да се увредят по време на процеса на отпечатване. В момента кипи усилена работа да има възможност за отпечатване на цяла ретина вместо на няколко слоя.
Професор Keith Martin дава интервю за Dezeen и споделя, че за първи път клетки от централната нервна система на възрастен са били успешно отпечатани. Учените демонстрират, че могат да се вземат клетки от ретината и ефективно да бъдат отделени. Те могат да отпечатат и е напълно възможно тези клетки да оцелеят и да бъдат използвани за лечение.