Хората неизбежно правят избор, когато избират мобилни приложения. Те или плащат за забавления с парите си или с очите си. Според компанията за анализ Flurry, потребителите масово избират да изтърпят рекламните послания пред това да заплатят 99 цента. Изследването разглежда данните от покупки за последните 4 години като внимателно са проследявани 350 000 приложения.
Flurry първо разглеждат процента iOS приложения, които използват всеки метод. В този момент около 90% от всички iOS приложения се предлагат безплатно, а 6% се продават за около 99 цента. Тези данни могат да сравнят с 2011 година, когато 80% от приложения са безплатни и 15% са били със средна цена 99 цента.
Хората искат повече безплатно съдържание и са склонни да търпят реклами вместо да получат най-високо качествено съдържание.
Въпреки това тези статистики са твърде общи и реалните проценти варират по категории. Например приложенията с финансова насоченост и ориентирани към продуктивността ни са традиционно по-скъпи от игрите и затова потребителското преживяване е освободено от реклами.
Интересно е и как цените на приложенията се различават спрямо различните производители на мобилни телефони и модела. От април средната цена на iPhone приложение е 19 цента, докато iPad приложенията имат по-висока средна цена от 50 цента. Интересно е, че Android приложенията са със средна цена само 0.06 цента. От Flurry отбелязват, че съответните цифри са обвързани и с по-високите доходи на Apple потребителите, особено на тези, които притежават свои iPad устройства.
Неща повече, първоначалните цени може да не означават, че потребителите плащат по-малко. Разработчиците на приложения са по-доволни от това да увеличават своята аудитория от потребители на безплатен софтуер, като фокусът е предлагане на ad-free версии, услуги с абонамент или скъпи in-app покупки на по-късен етап.
А вие какво предпочитате, по-добро потребителско преживяване или можете да се примирите с рекламите на мобилното устройство?