Вашия смартфон може да свърши чудесна работа за получаване на последните мейли или дори да ви упъти за посоката, когато сте насред нищото. Но наистина ли е толкова добър, че да може да ви помогне в откриването на рак на кожата? Изследователи от университета в Питсбърг твърдят, че "умните" телефони все още не са чак толкова умни.
Според тяхното изследване, публикувано от JAMA Dermatology, успеваемостта на смартфон приложенията в оценката на риска на меланом е силно променливо и три от четири апликейшъна неправилно класифицират над 30% от меланомите като неопасни.
Изследователите казват, че да разчитате на приложение, вместо да направите медицинска консултация често забавя диагнозата и потенциално може да ви навреди. Проверката на ученните беше проведена за четири смартфон приложения, които дават оценка за меланом - потенциално животозастрашаваща форма на рак на кожата.
Всеки от апликейшъните изисква потребителят да направи снимка на бенката, за която се съмнява, че може да опасна. Някои от приложенията са били безплатни, за други се изисква малка такса, а има и трети вид - срещу $5 изпращат снимката на истински лекар, който преценява опасността.
Д-р Laura Ferris, дерматолог и съавтор на проучването, заедно с колегите си, са тествали четири различни приложения за рак на кожата с над 200 снимки на бенки. Три от програмките дават незабавна диагноза, основана на алгоритъм, а една - чрез изпращане на изображение на образуването до сертифицирани дерматолог за преглед, като резултатите са готови до 24 часа.
Резултатите, които Ferris докладва, са че дори най-точните на диагнози, получени незабавно, пропускат над 30% от случаите на меланом, а приложенията с най-слаби показатели не "хващат" над 93%. Приложението, което дава резултати чрез преглед от истински лекар диагностицира меланомите доста по-добре - правилно идентифицирани са повече от 98% от представените изображения. Изследователите не назовават имената на приложенията, включени в изследването.