Приложението iDichotic за iPhone изглежда, че е толкова надеждно, колкото традиционните лабораторни изследвания. Приложението определя коя половина на мозъка е „заета“ с обработването на езика.
Някои хора използват лявата, други дясната половина на мозъка, но коя половина основно използваме за езика? Може въпросът да ви звучи малко тривиално, но от една страна, ако някога ви се наложи да се подложите на някакъв тип операция на мозъка (дано не се налага на никого!), отговорът на този въпрос може да предотврати евентуални увреждания, свързани с говора. Лабораторните изследвания ще докажат научно отговора, но приложението, което изисква само няколко минути концентрация, работи също толкова добре. Такива са резултатите от изследване, публикувано в журнала на Frontiers in Psychology.
Нещо повече, определена версия на приложението е специално програмирана за пациенти с шизофрения и им помага да подобрят способността да се фокусират. Така когато „чуват гласове“, ще могат лесно да ги изолират.
Изследванията доказват, че смартфоните могат да се използват като инструмент за психологически тестове и да отключат нов свят на невероятни нови възможности. Това споделя норвежкия експерт по психология Josef Bless, на когото първо хрумва идеята за приложението, което тества функциите на мозъка. Идеята се ражда преди няколко години, докато специалистът слуша музика на телефона си.
Приложението се нарича iDichotic, и е безплатен софтуер за iOS устройств. Приложението е изтеглено над 1000 пъти откакто е пуснато за първи път през 2011 година. През 2012 Bless, колегите му от университета в Берген и Bergen fMRI Group, решават да анализират първите 167 резултата, които получават от хора, които доброволно дават своите резултати, и ги сравняват с резултатите на 76 човека, подложени на тестове в австралийски и норвежки лаборатории. Сравнението показва, че резултатите от приложението са толкова надеждни, колкото онези от контролираните лабораторни тестове. Приложението позволява да се събира голямо количество данни по лесен и евтин начин. Учените вярват, че все повече и повече психологически тестове ще се осъществяват на смартфони.Тестът е лесен и отнема не повече от 10 минути.
След като се попълни кратък въпросник (възраст, пол, език и др.), потребителите слушат посредством слушалки серия от различни звуци (ka, ba, ta, da, ga, и pa) в продължение на три минути и кликат на онези, които смятат, че току що са чули. Различен звук се чува на всяко ухо и потребителите трябва да изберат по-отчетливите звуци. Втори тест за концентрация изисква от потребителите да слушат 5 минути, фокусирайки се на звука, който идва отляво и после отдясно.
Резултатите се оповестяват в края на петте минути време и потребителите могат да изберат анонимно да ги изпратят на изследователите.
Въпреки че е доста рано да се вълнуваме от резултатите, които все пак са част от малка статистическа извадка, възможността да се използва смартфон за редица психологически тестове може да се окаже многообещаваща и е индикатор, че технологиите и науката продължават да помагат едни на други.