Винаги са ни повтаряли като малко (и големи!), че видео игрите са загуба на време. Оказва се обаче тези хората твърдят това са най-малкото в грешна посока. Ново изследване публикувано в www.mpg.de открива, че видео игрите имат положителен ефект на тези зони на мозъка, които са отговорни за пространствената ни ориентация, добрата памет, стратегическото планиране и добрите ни двигателни функции.
Учени от Института Max Planck за човешко развитие и Медицинския университет St. Hedwig-Krankenhaus в Берлин са интервюирали 23 възрастни, които се подлагат на тест да играят Super Mario 64 използвайки Nintendo XXL като играта трае 30 минути в продължение на два месеца. Друга група пък по подобен начин не играе видео игри за същия период.
Редица сканирания на мозъка разкриват, че геймърите имат значително увеличение на сивото вещество в десния хипокампус, десния префронтален кортекс и в малкия мозък. Това, разбира се, не е първото изследване, което изследва ефектите от игрите върху човешкия мозък, но то демонстрира директна връзка между видео игрите и увеличението на мозъка. Според водещият учен, работил по изследването, Simone Kuhn, това доказва, че специфични части на мозъка могат да се тренират с видео игри. С това знание, екипът се надява, че един ден видео игрите могат да се използват като терапия за всички, които нарушени функции на мозъка като шизофрения или посттравматично стресово разстройство.
Може би се чудите обаче какви игри са нужни, за да се стимулират определени области на мозъка. Дали учените биха стигнали до това заключение, ако тестовата група играе различна игра?