На това мнение е авторитетният специалист от Масачузетския Технологичен институт (MIT) - Саймън Джонсън. Икономистът се е доказал в своята сфера, като дори бе начело на Международния валутен фонд (МВФ). Според него, всички банкери и висши държавни служители са уплашени от навлизането на криптовалутата, тъй като тя позволява много бързо и безтаксово разплащане между потребителите.
Bitcoin вече се превръща в бизнес, като множество компании от Силициевата долина приемат виртуалната валута като средство за разплащане. Това обаче е сериозен проблем за правителства и финансови институции, тъй като компаниите не плащат такси и данъци. Джонсън е на мнение, че Bitcoin ще срещне огромна съпротива в световен мащаб, тъй като банките все повече започват да лобират, а всички знаем колко тежка е тяхната дума. Според прогнозите на икономиста, ако правителствата не ограничат появата на новата децентрализирана валута, то е много вероятно да се стигне до срив на икономиката, в настоящият й вид.
Естествено, винаги може да се стигне и до компромисен варианат, при който потребителите да плащат определен данък върху Bitcoin-транзакциите, като Германия се опитва да наложи именно такава политика. Въпреки това, финансовите министерства срещат големи затруднения, тъй като законите са неясни, а и стойността на самата валута е много динамична и никой не може да даде точна прогноза за себестойността й.