Социалните медии се предполага, че са революционна среда, в която потребителите общуват без граници в 21ви век по един феноменален начин, но нещата като че ли не се развиват, както всички очакваме. Поне такова заключение можем да си направим от данните от изследване, проведено от университета Salford в Англия. Според изследването, 55% от хората, които използват Facebook и Twitter се оплакват, че социалните мрежи са довели до ниската им самооценка и са влошили начина им на живот.
Затруднението се корени в това, че социалните медии излагат на показ силните и слабите страни публично и мнозина не могат да се справят с реалността да открият, че някой се справя по-добре от тях. В нашето съвремие не е трудно човек да ‘надникне’ в чуждия живот и понякога е лесно човек да се поддаде на завистта и депресията, особено ако не се намира в най-хубавия етап от своя живот.
Онлайн сблъсъците често създават напрежение между потребителите на социалните медии. Една погрешна дума към приятел или колега може да ‘възпламени’ вашия Facebook нюзфийд като неочаквана бомба. Това на свой ред причинява непоправими щети и притеснение.
Имайки предвид, че светът ни е такъв, че свързаността ни със социалните медии става все по-голяма, степента на взаимодействие се засилва, можем да обобщим, че на база на това проучване, мнозина трябва да предприемат мерки да се справят с различията и сложната природа на техния социален живот онлайн.