Защо всъщност използвате Facebook? Може би си мислите, че знаете защо го правите, но екип от специалисти прилагат съвременна кибер психология, за да хвърлят светлина на някои от особеностите на нашия характер и влиянието им върху поведението ни онлайн.
Изследването,
което поставя интровертни срещу интровертни, разкрива, че има големи разлики не
само в броя на приятелите, които има даден потребител, но и количеството
споделяния и нивото на взаимодействие на даден профил. Различните изследвания,
които се провеждат, разбира се, представят различни обяснения за онлайн
поведението, особено що се отнася до Facebook, най-обсъжданата социална мрежа.
Едно изследване от 2009 разкрива, че хората, които се справят с високи резултати на тестове за невротизъм са тези, които са измислили прослувутата стена на Facebook. Съответни тези, които имали по-малко точки се насочвали към снимките като любмимо занимание /коментари, споделяне/ в социалната мрежа. Оказва се, че срамежливите хора са пристрастени към социалната мрежа, ако нямат достатъчно приятели.
Други изследвания пък доказват, че честата употреба на Facebook води до висока самооценка, най-вероятно поради увереността, която се придобива от създаването на мрежи от приятели и дри. Като цяло социалните мрежи представят хората с екстравертна индивидуалност.
Може би никое изследване не може да определи защо използваме Facebook, но данните за хората, които ги използват са определено безценни.