Facebook и Twitter са местата в мрежата, където потребителите се отпускат свободно да общуват и споделят. Да, но за други платформите са нещо съвсем различн. И двете се използват все повече и повече от правителствата по света за наблюдаване на поведението и действията на гражданите. Китай е може би най-яркият пример за надмощие на правителството, което контролира Интернет ресурсите, социалните мрежи, но постепенно американското правителство върви по стъпките на Китай.
FBI наскоро съобщи, че води преговори с разработчици, за да се създаде приложение, което успява да следи прецизно всичко, което се случва в социалните медии и данните, които се предоставят.Причината за създаването на мултифункционалното приложение е свързана с обичайните ‘заподозрени’ /кибер престъпност, тероризъм/, но поддръжниците на неприкосновеността на данните в Интернет не се застъпват за идеята. Достатъчно силен ли е гласът и аргументите им, за да спре разработването на такова приложение“
В момента ФБР И повечето правителствени организации имат достъп до личните ни данни от Facebook и Twitter стига да искат да ги получат, тоест създаването на приложение само ще даде повече директен достъп на заинтересованите институции. Дори Twitter наскоро оповести, че ще започне на цензурира туитовете при нареждане на правителствени органи от цял свят. В обобщение, Facebook и Twitter далеч вече не са местата, където данните ви са в безопасност.