Причината е, че социалната мрежа позволява на своите потребители да избират измежду хиляди песни, като доста хора харесват именно тази опция на "В Контакте". Богатата плейлиста с песни обаче навлече сериозно проблеми на социалната мрежа, тъй като Universal Music Русия, Warner Music Обединеното кралство и Sony Music Русия са подали съдебни жалби в съд, който отговаря за Санкт Петербург и Ленинградския регион.
Въпросните компании твърдят, че от "В Контакте" нарушават авторски права и предоставят незаконно на своите потребители, музикална услуга. Universal Music Русия, Warner Music Обединеното кралство и Sony Music Русия, обвиняват социалната мрежа в "широкомащабно пиратство", тъй като регистрираните потребители във "В Контакте" са над 143 млн, което си е сериозна бройка.
Общата сума на заведените искове е на стойност 1.4 млн. долара, като ищците са поискали да бъдат премахнати всички песни, които нарушават авторските права на изпълнителите, а също така и да се използват технологии за разпознаване на съдържание и "аудио отпечатъци".
Разбира се, този проблем за "В Контакте" не е нещо ново, тъй като от социалната мрежа имаха проблеми още през 2011 г, когато "Асоциацията на звукозаписната индустрия в САЩ", обвини руският Фейсбук, че дава възможност на своите потребители да разпространяват пиратски материали и да слушат безплатно музика.